e-Duruşmanın Uygulandığı Mahkeme Sayısı 535'e Yükseldi
18.01.2021

                                                          

Adalet Bakanlığı UYAP altyapısı kullanılarak görüntülü konuşma sistemiyle avukatların duruşmalara katılmalarına imkan veren e-duruşma uygulamasını yaygınlaştırıyor. Bakanlığın sistem kurulum çalışmalarını tamamladığı yeni mahkemelerle birlikte e-duruşma uygulamasının yapılabildiği mahkeme sayısı 535’e ulaştı. Bakan Gül, 'Güven veren ve erişilebilir adalet' anlayışıyla, bu yıl içinde e-duruşmayı ülke genelinde yaygınlaştıracağız.” dedi.

Adalet Bakanlığı Yargı Reformu Strateji Belgesi'ndeki dijital dönüşüm hedefleri arasında bulunan e-Duruşma uygulamasını yaygınlaştırıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Çağlayan Adliyesinde ticaret mahkemeleri hariç tüm hukuk mahkemelerinde e-Duruşma uygulamasına başlandığını bildirdi. Bakan Gül, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İstanbul Çağlayan Adliyesinde ticaret mahkemeleri hariç tüm hukuk mahkemelerinde e-duruşma uygulamasına başlandı. 'Güven veren ve erişilebilir adalet' anlayışıyla, bu yıl içinde e-duruşmayı ülke genelinde yaygınlaştıracağız.” dedi.

Yargı reformu kapsamındaki en önemli hedeflerden biri olan ve avukatların bulundukları yerden duruşmalara katılabilmesini sağlayan e-duruşma sisteminin testi, Ankara Batı Adliyesinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün katılımıyla Haziran ayında gerçekleştirilmişti. 2020-2021 adli yılının başında da Ankara’da pilot uygulamasına başlanan e-duruşma, bugün itibariyle 535 mahkemede uygulanıyor. Sistem kurulum çalışmaları tamamlanan mahkemelerle birlikte Türkiye genelinde 96 tüketici mahkemesinde, 184 icra hukuk mahkemesinde, 32 kadastro mahkemesinde, 49 asliye hukuk mahkemesinde, 36 sulh hukuk mahkemesinde, 40 aile mahkemesinde, 86 iş mahkemesinde, 8 asliye ticaret mahkemesinde, 4 fikri ve sınai haklar hukuk mahkemesinde e-duruşma sistemi uygulanıyor.

Öte yandan Adalet Bakanlığı avukatlar için geliştirdiği CELSE uygulamasına e-duruşma katılım özelliği de ekledi.

E-DURUŞMA NASIL UYGULANIYOR?

Zaman ve emek tasarrufu sağlayan uygulamada ilk olarak avukatlar, UYAP Avukat Portal’dan duruşma sorgula menüsü aracılığı ile gerekçesini de yazarak e-duruşma talebi gönderiyor. Hâkimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinin ardından avukatların elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yapılıyor. Avukatların bilgileri ve fotoğrafı mahkeme hâkimince UYAP sistemi üzerinden teyit edilmesinin ardından sistemin aktif hale getirmesiyle birlikte e-duruşma başlıyor.

Adres

Ergazi Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No: 448/B Pk. 06370 - Yenimahalle / Ankara

Telefon

0312 293 21 00 / 5-2

Faks: 0312 293 22 22

E-Posta

edurusmaoneriisaretadalet.gov.tr

© 2020 E-DURUŞMA BİLGİLENDİRME Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 634 - Toplam : 297150 kişi ziyaret etmiştir.