e-Duruşma Nedir?

e-Duruşma sistemi avukatların bulundukları yerlerden online olarak taraf oldukları Hukuk Mahkemesi duruşmalarına katılmalarını sağlamak için tasarlanmış olan sistemdir.

e-Duruşma Sistemi Ankara Batı Tüketici, İcra Hukuk ve Kadastro Mahkemeleri ile Ankara, İstanbul, İstanbul Anadolu ve Bakırköy Adliyeleri Tüketici Mahkemeleri'nde kullanıma açılmıştır.

"UYAP Avukat Portalı Duruşma Sorgula" menüsünden sorgulama yapıldıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesi de yazılarak belirtilen mahkemelere "e-Duruşma" talebi gönderilebilecektir. Başkan/Hakim tarafından talep değerlendirilerek kabul edilmesi durumunda duruşma saatinde e-Duruşma yapılabilecektir.

Duruşma saati geldiğinde Avukat Portal üzerinde “Duruşmaya Katıl” butonu aktif olacaktır. Bu durumda e-duruşma talebi onaylanmış avukatlar duruşmaya dahil olabilecektir.

Avukat Portal/CELSE üzerindeki Duruşma Takip uygulaması üzerinden avukatlar kendi duruşmalarına kaç duruşma kaldığını takip edebilmektedir.

 

e-Duruşma sistemine katılabilmek için minimum 8MBit internet bağlantısı, mikrofon, kamera, Windows 10 işletim sistemi ve güncel Google Chrome web tarayıcısı gerekmektedir.

İnternet bağlantısının farklı cihazlar tarafından kullanılmaması, herhangi bir download işleminin yapılmaması duruşma sırasında bağlantı kaynaklı sorunların önüne geçecektir. Ayrıca kablosuz bağlantı kullanımı internet bağlantı hızında düşme veya kopmalara sebebiyet verdiğinden kablolu bağlantı kullanılması kablosuz bağlantıda yaşanan kopma, hız düşme vb. sorunları engelleyecektir.

Adres

Ergazi Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No: 448/B Pk. 06370 - Yenimahalle / Ankara

Telefon

0312 293 21 00 / 5-2

Faks: 0312 293 22 22

E-Posta

edurusmaoneriisaretadalet.gov.tr

© 2020 E-DURUŞMA BİLGİLENDİRME Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 634 - Toplam : 297150 kişi ziyaret etmiştir.